Atatürk
“İşimiz Gücümüz Kapaklı”
Atatürk

Kapaklı'nın Tarihçesi

A- A+

Kapaklı Tarihçesi

Tarihçe

Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı Sultan II. Abdülhamit Han döneminde Edirne Sancağı Tekfurdağı (Tekirdağ) vilayeti, Saray kazası, Türbedere (Çerkezköy) nahiyesine bağlı olarak Ferman-ı Şahane ile Novalselo (Nosel) Yemen ve Balvan'dan göç edenler tarafından kurulan Kapaklıpınar köyü, yani şimdiki adıyla Kapaklı ilçemiz adını eski belediye meydanında bulunan su kuyusundan almıştır. Merkezinde kaynak suyu olan bu yerin üzeri kapatılarak, kuyu haline getirilmiş, ilk yerleşim bu kuyu etrafında başlamış ve köy adını bu kuyudan alarak “Kapaklıpınar” köyü olmuştur.  Ormanlık bir arazi olan yerlere ağaçlar çatılmak suretiyle üzerlerine toprakla örtülen koptarlar yapılarak iskana başlanmıştır. Köyün camisi de padişah emri ile üst katı mektep, alt katı mescit olarak 1904 tarihinde yaptırılmıştır.

1930’lu yıllarda muhtarlık görevinde bulunan Osman Efendi, köyün dışında kalan arazileri ölçtürerek hisseler biçiminde köylülere dağıtmış, köyün giderlerine katkı olsun diye köy tarlaları bırakmış, köyün camisi için ayrıca tarla bıraktırıp icar geliri ile cami yapımını sağlamıştır. Bugünkü Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan çeşitli meyve ve cins fidanlar yetişmesi için hazırlanmış, imece yoluyla iki katlı ilköğretim okulu yapılmış ve bu okul 1937 yılında Kapaklı’nın ilk ilköğretim okulu olarak eğitime başlamıştır. Osman Efendi o günlerin koşullarında köyden gelip geçen hayvan arabalarının konaklamaları için iki katlı bir otel, kahvehane, bir han ve av tüfeği de dahil birçok malzemenin satıldığı bir mağaza yaptırmıştır. Aynı yıllarda köyün diğer sakinlerinden Ferhat Ağa ve Tahir Ağa da aynı tür otel ve han yaptırarak, Kapaklıpınar köyünün ilerlemesinde katkıda bulunmuşlardır. İlerleyen yıllarda Kapaklıpınar ismi kısaca Kapaklı olarak anılmaya başlamıştır.

1970 yılına gelindiğinde Bakanlar Kurulu kararıyla Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi kurulması kararlaştırılmış, topraklarının çok büyük bir çoğunluğu Kapaklı yerleşim alanında kalan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi 1973 yılında faaliyete geçmiştir. Fabrika sayısının zamanla artmasıyla Kapaklı’ya çevre ilçe ve illerden göç başlamıştır. 

1986 yılında dönemin muhtarı Recep Güven ve köy heyetinin çabalarıyla belde olan Kapaklı,  06.12.2012 tarihinde çıkan 6360 sayılı yasa ile daha önce Çerkezköy ilçesine bağlı olan Uzunhacı, Karlıköy, Bahçeağıl, Yanıkağıl ve Pınarca köylerinin ve Karaağaç Beldesinin bağlanması ile ilçe olmuştur.  Kapaklı, Cumhuriyet, Atatürk, Bahçelievler, İsmetpaşa, İnönü, Fatih, Kazım Karabekir, Karaağaç, Mimar Sinan, Uzunhacı, Karlı, Bahçeağıl, Yanıkağıl, Pınarça olmak üzere 14 mahalleden oluşmaktadır.

Son Düzenleme Tarihi:
02 Mart 2021 | 09:41:57
Paylaş
°
27 Haziran Pazartesi
Nöbetçi Eczaneler