Atatürk
“İşimiz Gücümüz Kapaklı”
Atatürk

Sanayi ve Ekonomi

A- A+

Kapaklı Osb

Ekonomisi 1970'lere kadar ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa bağlı olan Kapaklı, 1973 yılından sonra Çerkezköy Organize Sanayinde fabrikaların çalışmaya başlamasıyla birlikte sanayiye bağlı bir gelişim göstermiştir.

1234 ha alana kurulu olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinin büyük bir kısmı Kapaklı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Burası Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biridir. İstanbul'a yakınlığı ve geniş ulaşım imkanları nedeniyle (TEM Otoyolu, Çerkezköy-Kapıkule-Halkalı tren yolu, Tekirdağ Limanı, Çorlu Havalimanı, İstanbul Havalimanı) sürekli gelişme göstermektedir. Bölge dahilinde toplam 355 sanayi parseli bulunmakta olup, bu parseller üzerinde 306 sanayi kuruluşu üretim, inşaat ve proje aşamasındadır. Bu tesislerden 41’i yabancı yatırımcılara aittir. Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarda yaklaşık 77.000 kişi istihdam edilmektedir.

Ayrıca Kapaklı OSB’de 95 adedi sanayi parseli, 7 adedi ortak kullanım alanına ayrılmış parsel olmak üzere  toplam 102 adet parsel bulunmaktadır. Sanayi parsellerinin  31 adedi üretime geçmiştir.  10 adedi inşaat aşamasında ve 54 adedi boş sanayi parseli olarak bulunmaktadır. 

Her yıl açıklanan Türkiye'nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde bölgemizdeki birçok fabrika ve firma yer almaktadır. Bu sanayi kuruluşlarının büyük bir kısmı dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat yaparak hem bölge ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar. Her geçen gün sanayi kuruluşlarının sayısı artmakta ve buna bağlı olarak çalışan sayısı da artış göstermektedir.

Son Düzenleme Tarihi:
02 Mart 2021 | 12:01:32
Paylaş
°
27 Haziran Pazartesi
Nöbetçi Eczaneler