Atatürk
“Kapaklı Sizin Eviniz”
Atatürk

İrfan MANDALI
Kapaklı Belediye Başkanı...
Kimine göre esnaf, kimine göre işçi, kimine göre halkı kucaklayan,liderlik vasıflarının yanı sıra saygıda kusur etmeyen, hayallere hayal gibi bakmayan,halkın yararına olan her projeyi hayata geçirmek adına gecesini gündüzüne katan bir baba,bir ağabey ve bir ‘Lider’den, İrfan Mandalı’dan bahsediyoruz.

1960 yılında Kapaklı’da doğan İrfan Mandalı, ilk orta ve lise eğitimini aldıktan sonra 16 yaşında dönemin tekstil devi Yünsa fabrikasında işe başladı. Yaklaşık 4 yıl boyunca fabrikada işçi olarak çalışan Mandalı, 1979 yılında açmış olduğu küçük bir bakkal dükkanı ile ticarete ilk adımını attı.

 

İrfan MANDALI Kimdir,

Özgeçmiş

Yaklaşık 4 yıl boyunca çalıştığı fabrikadan ilham alan Mandalı, ticari zekasını da kullanarak gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmayı başarmış, işlettiği bakkal dükkanının yanı sıra ayrı bir emek ve özveri isteyen et ve et ürünleri imalatı sektörüne girmiştir. Gelişen endüstriyel şartları iyi okuyan Mandalı, et ve et ürünleri imalatı işinde giderek yükselmiş ve bugün Türkiye’nin sayılı entegre tesislerine sahip dondurulmuş gıda zinciri olan ‘Mandalı Gıda’nın temellerini atmıştır. Ticari zekası sayesinde Mandalı Gıda’yı ülke çapında bir ‘Marka’ haline dönüştüren İrfan Mandalı, halen faaliyet gösteren firmasında sağladığı istihdam ile de bir çok vatandaşımıza ‘ekmek kapısı’ açmıştır.

Ticari alandaki önlenemez yükselişi ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan İrfan Mandalı siyasi çevrelerin de dikkatini çekmiş, 1986 yılında yapılan Yerel Seçimlerde halkın desteğini arkasına alan Mandalı SHP çatısı altında ‘Kurucu Meclis Üyesi’ seçilmiştir.

Değişen siyasi konjonktürde yoluna ‘Sosyal Demokrat’ çizgisinden ödün vermeden devam eden Mandalı bir dönem CHP Belde Teşkilat Başkanlığı görevini yürütmüş, 1993 yılında ise siyasi hayatında Demokratik Sol Parti ile devam etmiştir. Geçen süre içerisinde Belediye Meclis Üyeliği görevi devam eden Mandalı, dönemin Belediye Başkanları ile koordineli çalışarak Belediyecilik konusunda ciddi tecrübeler edinmiş, vatandaşın ve esnafın sıkıntılarını Belediye Meclis Toplantılarında ısrarla dile getirmesi sonucunda da Kapaklı’da ‘Halk Adamı’ olarak anılmaya başlamıştır.

Mütevazi tavrı ve olgun kişiliği ile genç yaşına rağmen gerek siyasette, gerekse ticarette ‘örnek alınan’ isim haline gelen Mandalı, Kapaklı halkının da teveccühü ile siyasi hayatında devam ettiği DSP’den 1999 yılında Kapaklı Belediye Başkan adayı olmuş, çok az bir farkla seçimi 2’nci olarak tamamlamıştır.

1999 yılından sonra Kapaklıda Sanayi ve şehirleşme günden güne büyümüş, Kapaklı halkının Mandalıya olan inancı ise artarak devam etmiştir. Aradan geçen 5 yılın ardından Kapaklı halkının İrfan Mandalıya olan inancı, Mandalı’nın 2004 Yerel Seçimleri’nde tekrar Belediye Başkan adayı olmasına vesile olmuş, bir önceki seçime oranla oylarını neredeyse iki katı oranından arttıran İrfan Mandalı Kapaklı Belediye Başkanı seçilmiştir.

2004 yılında ‘Halka hizmetkar olmak için’ yola çıkan Mandalı, Kapaklıdaki siyasi çekişmelere ve rant kavgalarına son noktayı koymuş, ‘Halkımız ister, biz yaparız’ düsturu ile çalışarak Kapaklıyı Trakya’nın göz bebeği haline getirmiştir.

Belediye Başkanı seçildiği 2004 yılından bu yana Kapaklı’yı ‘Hizmet odaklı Belediyecilik’ anlayışı ile yöneten İrfan Mandalı, Kapaklıya kazandırdığı birçok modern eser ve sosyo-kültürel projeler ile halkın sevgisini kazanmaya devam etmiş, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmıştır.

Görev süresi boyunca ‘İnsan’a yatırım yapan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, 2009 yılında tekrar Belediye Başkanı seçilmiş, bugün Trakya’nın en büyük ilçelerinden biri haline gelen Kapaklının mimarı olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.

Belde olarak teslim aldığı Kapaklıyı doğalgazlı, neredeyse bütün Bankaların şubelerini açtığı, spor faaliyetlerinin etkin bir şekilde yapılabildiği, engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştığı, geleceğin teminatı olan öğrencilerin rahatça eğitim görebildiği okulları ile Trakya’nın göz bebeği ilçesine dönüştüren Mandalı, 2014 Mart’ında yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkanı olmuş ve Kapaklı halkının desteği ile bir kez daha Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir.

Yoğun iş temposuna rağmen eğitim hayatına da önem veren İrfan Mandalı, “Sosyal Pedogoji” fakültesini bitirmiş, ardından yine aynı bölümde Yüksek Lisans eğitimini de tamamlamıştır. Evli ve 3 kız çocuğu babası olan İrfan Mandalı , 15 yıldır sürdürdüğü bu onurlu göreve yeniden talip olarak, Trakya’nın Parlayan Yıldızı Kapaklıya ‘Altın Çağı’nı yaşatmayı hedeflemektedir.

°
26 Mart Salı
Nöbetçi Eczaneler