Atatürk
“İşimiz Gücümüz Kapaklı”
Atatürk

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü Kutladık

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü Kutladık

15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümü kapsamında 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

KARAAĞAÇ ŞEHİTLİĞİ İLE ETKİNLİKLER BAŞLADI

 Saat 11.00’deki şehitlikteki programa Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Fevzi Bayram, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, STK temsilcileri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muharip gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞEHİTLER İÇİN DUA EDİLDİ

 2012 yılında Tunceli’de askeri aracın geçişi sırasında pkklılar tarafından yola döşenen patlayıcının patlaması sonucu şehit olan Er Kadir Dadaş ve 2015 yılında Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde arkadaşının silahının ateş alması sonucu başından vurularak şehit olan Piyade Er Emrah Çalkın’ın mezarlarını ziyaret ederek dualar edildi. Kuran-i Kerim ‘in okunmasının ardından Kapaklı İlçe Müftüsü İsa Aktaş’ın yaptırdığı duanın ardından program sona erdi.

MEVLANA CAMİİNDE MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU

Karaağaç mahallesindeki şehitlikten sonra Erbay Caddesi üzerinde bulunan 15 Temmuz Hatıra Ormanı’nı ziyaret edildi. Burada İlçe Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa  Çetin ve gaziler tarafından ormana dikilmiş fidanlar sulandı. Sonrasında ise 15 Temmuz’daki kahramanlığı ile o geceye adını yazdıran Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektirildi. Ziyaretlerin ardından Mevlana Camii’nde tüm şehitlerimizin ruhu için Mevlid-i Şerif okundu. Okunan Kur’an Tilaveti’nin ardından katılımcılara cami önünde yemek ikramında bulunuldu.

ANMA ETKİNLİKLERİ BELEDİYE MEYDANINDA DEVAM ETTİ

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Kapaklı’da binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla saat 20.00'da belediye meydanında bir araya geldi.

KUR’AN-I KERİM OKUNDU

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla saat 20.00 'da başlayan program Merkez Camii müezzini Mustafa Çetin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İlçe Müftüsü İsa Aktaş’ın duasıyla devam etti.

" MİLLETÇE SOKAKLAR DÖKÜLDÜK"

 Ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin bir konuşma yaptı. Protokolü ve meydanı dolduran vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Çetin, “Reis’in konuşması üzerine konuşacak çok fazla bir şeyimiz kalmadı. Allah kendisinden razı olsun, Allah yokluğunu göstermesin bizlere.” dedi. Şehitlerimize rahmet dileyerek konuşmasına devam eden Çetin, “Türkiye Devleti cumhuriyet rejimiyle yönetilmeye başlandıktan sonra çok badireler atlattı. Halkımız henüz demokrasinin kavramını bilmediği dönemlerde bir sürü algı ve oyunlarla hükümetler devrildi. Her hükümet 2-3 yılı tamamladığında uzun yıllar kaldı denildi. 1960 İhtilaliyle beraber Türkiye’de bir başbakan ve bakanlar, kendi evlatlarımız maalesef darağacına götürüldü. O acıları yaşamış bir milletin çocuklarız. Sonrasında 1980 darbesiyle beraber yine büyük acılar yaşamış, darbelerin o soğuk yüzünü görmüş, o karanlıkları yaşamış bir milletin evlatları olduk. Akabinde 28 Şubat 1997 yılında adına post modern darbe diyerek siyasete ayar çekmeye çalışan bir el yine bu ülkede hem ekonomik hem siyasi istikrarı bozmak için oyunlar oynadı. Bu ülkenin gayri milli hasılası ayaklar altına alındı. Amaçları bu ülkenin kalkınmasını, gelişmesini, kendi ayakları üzerinde durmasını engellemekti. Yıllarca böyle devam etti. Ancak bu sefer 15 Temmuz’da öyle olmadı. Bu aziz millet, milli iradeye, sandığa sahip çıkmak için genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle sadece Türk milleti bayraklarını alarak meydanlara indi. Kutsal ordumuzun, önemli gücümüzün içine sızmış olan o hainlerin oyununu bozmak için milletçe sokaklara döküldük.” dedi.

"BÖYLE BİR MİLLETİN EVLADI OLDUĞUM İÇİN ŞÜKREDİYORUM”

15 Temmuz’da kimsenin silahlanarak meydana inmediğini ifade eden Çetin, “Bu milletin elinde silahı hep vardır. Ama 15 Temmuz’da kimse silahla meydanlara inmedi. Çünkü ona karşı silahı doğrultanı kendi evladı bildi. Teyzelerimiz, ablalarımız meydanlarda askerlere “Yapma evladım, sizi kandırıyorlar.” diyorlardı. Elindeki bayrağıyla yanlışa işaret buyuruyorlardı. Tek gayeleri demokrasiye, milli iradeye sahip çıkmak, istikrarı korumaktı. Hamdolsun böyle bir milletin evladı olduğum için şükrediyorum.” dedi. 15 Temmuz’da Türk halkının tüm şer odaklarına bu ülkede bir daha darbe yapılamayacağını gösterdiğini belirten Çetin konuşmasını, “Bu millet ruhunda, geninde Çanakkale ruhunun asla kaybolmayacağını bir kez daha gösterdi. Bu büyük destan yazılırken şehit olan tüm vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.” ifadesiyle sürdürdü.  Allah’ın evrende her şeye bir şifre koyduğunu ifade eden Çetin konuşmasını, “Sonsuz evreni, gök kubbeyi, tüm canlıları yoktan var eden Rabbimiz evrende her şeye bir şifre koymuş. Dünya, ay ve güneş bir matematik ile şifre ile dönüyor. Rabbimiz her şeye bir şifre vermiş. Kiraz çekirdeğini toprağa ektiğiniz zaman, Rabbimiz o tohuma bir şifre kopyalamış, o tohum kiraz ağacı oluyor. Domates çekirdeğinden domatesi aldığımız gibi. Bu İsrailliler şifreyi nasıl kırmış ona dikkat etmenizi istiyorum. İsrail’den aldığımız fidelerle domatesimizi yetiştirmek zorunda kalıyoruz. Yani genlerle oynanmış başka bir ürünü domates diye yiyoruz. Domates şifresindeki oyunu oynayanlar bizim milletimizin gençlerinin zihniyle oynayıp, kendi silahıyla, kendi insanının üzerine F-16’larla ateş etti, tanklarla üzerinden geçti. Bu akıl tutulmasının üzerinde bir şey. Çünkü o gençlerin genleriyle oynanmıştı. Çok dikkat etmemiz gerekiyor. Düşman her kılığa giriyor. Maalesef gençlerimizi bu oyuna alet ederek bizi bize vurduruyor. Pirincin içindeki siyah taşın üstesinden geliriz, ama bizim gibi gözüken beyaz taşlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu milletin öz, milli değerleri, Çanakkale ruhu hamdolsun hala yaşıyor ve ebediyete kadar da yaşayacak inşallah.” cümleleriyle sürdürdü.

“ASIL OLAN DEMOKRASİYE OLAN İNANCIMIZDI”

Türk milletine pranga vurulamayacağını ifade eden Çetin, “Bu millet hep tam bağımsızlık demiş. Söz konusu vatansa gerisi teferruat demiş. Her zaman sahada olmuş. Hamdolsun.
1071’de Malazgirt’te, 1453’de İstanbul’da, 1915-1916 yıllarında Çanakkale’de ve sonrasında düşman işgali altında Anadolu’da Kurtuluş Mücadelesi vererek ruhundaki gerçek mayasıyla bir mücadele vermiş. Asla ve kata bir boyunduruğu kabul etmemiştir. Ya İstiklal ya ölüm demiştir. Sonrasında imkansızlıklar içinde Kıbrıs Harekatı’nı gerçekleştirmiştir. Tüm bu iman bizim mayamızın, genlerimizin eseri. Biz böyle yetiştik, böyle yetişmeye devam edeceğiz. Gençlerimizin de aynı duyguyla, aynı inançla yetişmesine dikkat edeceğiz. Oyunlara gelmemesi için azami çaba göstereceğiz.” dedi. 15 Temmuz akşamı vatandaşların abdest alarak şehadete yürüdüğünü belirten Çetin, “15 Temmuz akşamı vatandaşlarımız abdest alarak şehadete yürüdü. Bayrağını aldı, tankın önüne yürüdü. Tüm bunları tiyatro diyerek küçümseyenler oldu, her zaman olduğu gibi. Lakin meselenin aslında bu millet birlik beraberlik içinde demokrasiye, milli iradeye sahip çıkıyordu. Asıl olan demokrasiye olan inancımızdı. Çok şükür bir ders verdik.” diye konuştu.

“YÜREĞİNDE VATAN SEVGİSİ OLAN HERKESE SELAM OLSUN”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: Tankın egzozuna tişört tıkayan abiye, kamyonuyla adam taşıyan ablaya, mahsulünü yakıp uçakları engellemeye çalışan amcaya, oyuncak kamyonuna bayrak takan kardeşime, tankı motosikletle kovalayan arkadaşıma, terlikle tanka vurmaya çalışan teyzeme, çatıdan jete kafa tutan gençlere, tanktan çıkardığı askere sarılan polis, jetlerin kalkmaması için yakıt depolarını boşaltan pilota, kamyonları, tırları kışla kapısına çeken şoföre, meydanlarda dua eden hacıya, evinde gözyaşı döken bacıya, vatanı için canını veren şehidimize, canını seve seve vermek isteyen gazi kardeşlerimize, yüreğinde vatan sevgisi olan herkese selam olsun. Allah bir daha bize böyle karanlık geceler yaşatmasın diyorum. Yaşatacak olanlarda dersini almamış diyorum.

SELA OKUNDU

Konuşmacılardan sonra 15 Temmuz konulu bir sinevizyon gösterisi daha katılımcıların beğenisine sunuldu. Gösterimde o geceye dair yayınlanan videolarla izleyenler duygu dolu anlar yaşarken, akabinde günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Kaside ve ilahilerin okunmasının ardından saatler 00.13’ü gösterdiğinde ilçe merkezindeki tüm camilerde 15 Temmuz’da şehit düşenler için sela okundu.

Son Düzenleme Tarihi: 13 Mart 2020 | 15:25:35
Haberi Paylaş
°
08 Temmuz Çarşamba
Nöbetçi Eczaneler