Atatürk
“Kapaklı Sizin Eviniz”
Atatürk
projeler sayfasına geri dön

Kazak Gölü

Tamamlandı

TRAKYA'NIN İNCİSİ KAZAK GÖLÜ

Kazak Gölü, Tekirdağ'ın Kapaklı ilçe merkezine 5 km mesafede yer alır. İlçe merkezinden itibaren gölü gösteren tabelalar vardır. Yolu düz, araba ve bisikletle ulaşıma müsaittir. Kış aylarında buzlanmaya yaz aylarında da sıcaklık ve erimeye karşı, yolu parke taşı döşelidir. Göl, ormanın içerisindedir ve bölge düzlüktür. 

Yüzölçümü; Gölün doğal olarak oluşan kısmı 150 m2 iken, Kapaklı'nın Çerkezköy ilçesinden ayrılıp ilçe olması ve sanayileşmenin getirdiği nüfus artışıyla birlikte Kapaklı Belediyesinin uzun yıllar çalışmaları sonucunda doğa harikası bir yer ilçeye kazandırılmıştır. Şu anki yüzey alanı yaklaşık 1 km2'dir .

Flora fauna; Kazak Gölünü besleyen herhangi bir akarsu olmamasına rağmen gölü besleyen çok sayıda kaynak suları vardır. Yağışların arttığı dönemlerde su basmalarını önlemek için gölün kapakçığı açılıp fazla su bir kanal vasıtasıyla yakındaki bir dereye bağlanmıştır. Yaz aylarında gölde yeteri kadar su bulundurabilmek için kapaklar kapalı tutulur. Gölün içerisinde bir çok türde balık bulunur. Bu balıklar Kapaklı Belediyesi tarafından periyodik olarak göle bırakılırlar. Yumurtlayan balıklar bir süre sonra sayıca artar ve bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından avlanır. Gölde sazan, yayın balıkları ile birlikte çamurlu sularda yaşamayı seven balık türleri bulunur. Kapaklı Belediyesince göle avlanmaları yasak olan kaz ve ördekler bırakılmıştır. Ayrıca gölün içinde kuşların barınması için korunaklı odacıklar yapılmıştır.

Kazak Gölü Mesire Alanı; Mesire alanında otopark yoktur. Göle ulaşmadan yolun sağına ve soluna araçları parketmekle yol aynı zamanda otopark olarak kullanılmaktadır. Alan içinde piknikçilerin kullanımı için tatlı su çeşmeleri, bay bayan wc , mangallar ,  çöp kutuları, çocuk parkları , kafeterya , voleybol ve basketbol sahası ile  gece ışıklandırması mevcuttur.Alanda yaz aylarında Kapaklı Belediyesi tarafından düzenlenen şölen ve yağlı güreş müsabakaları ile  ilçede faaliyet gösteren hemşehri dernekleri tarafından gerçekleştirilen bir çok etkinlik  yapılmaktadır.  Yaz aylarında bölgede yapılan etkinliklere  davetli olan ünlü kişilerin ulaşımını kolaylaştırmak için bir adette helikopter pisti vardır. Göl çevresi, bisiklet sürmeye, yürüyüş ve koşu yapmaya müsaittir.

Kazak Gölü ve çevresindeki mesire alanı, yakınlardaki Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde yaşayan insanların yoğun rağbet gösterdikleri bir yerdir. Son yıllarda  giderek popüler olan göl ve çevresi için Kapaklı Belediyesi tarafından  özverili çabalarıyla gelen ziyaretçilerin ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır. Girişler ücretsizdir. 

Son Düzenleme Tarihi: 25 Aralık 2018 | 11:15:22
Paylaş
°
20 Nisan Cumartesi
Nöbetçi Eczaneler