Atatürk
“Kapaklı Sizin Eviniz”
Atatürk

Esnaflarımızla bir araya geldik

Esnaflarımızla bir araya geldik

Belediye Başkanımız İrfan Mandalı, İlçemizde faaliyetlerini sürdürün esnaflarla kahvaltıda bir araya geldi. Belediyemiz personelinin de bilgilendirmelerde bulunduğu toplantıda esnaflarımız, kafalarına takılan sorulara yetkili ağızlardan cevap buldu

PROGRAMA ESNAFLARDAN YOĞUN İLGİ

Hawthorn Suites by Wyndham Hotel’de düzenlenen kahvaltıya Belediye Başkanımız İrfan Mandalı, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, Kapaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Dükanlı, SATİVES Dernek Başkanı Erol Buz, STK temsilcileri ve çok sayıda esnafımız katıldı.

BELEDİYEMİZ AVUKATI YASAL SÜREÇLERDEN BAHSETTİ

1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Kapaklı Belediyesi Avukatlarından Gülden Ağırman Durmuş’un sunumuyla devam etti. ‘Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kurulması’ konulu bir sunum gerçekleştiren Durmuş, ilgili kanun, oda kurulma süreci ve bu konuda Belediyemizin yapmış olduğu başvurulara gelen yanıtlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

YASALAR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI KURMAMIZI ENGELLİYOR

Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu hakkında temel bilgiler aktaran Durmuş, bu kanunun 5’inci maddesinde yer alan ‘Odaların Kuruluşu’ başlığı nedeniyle Kapaklı’da Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulamadığını ifade etti. İlgili maddenin içeriğini açıklayan Kapaklı Belediyesi Avukatlarından Gülden Ağırman Durmuş, “Odaların çalışma bölgesi, bulundukları ilçelerin idari sınırlarıdır. Birden fazla ilçe bulunan büyükşehir il merkezlerinde kurulan odaların çalışma bölgesi büyükşehire dahil ilçelerin idari sınırlarıdır. Aynı çalışma bölgesinde, faaliyet konusu aynı olan birden fazla oda kurulamaz.” diye konuştu.

ZABITA MÜDÜRÜMÜZ DE BİR SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ

Durmuş’un ardından kürsüye gelen Belediyemiz Zabıta Müdürü Ferhat Kaanoğlu’nun bilgilendirmeleriyle devam etti. 9207 Sayılı İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hakkında açıklamalarda bulunan Kaanoğlu, “Kapaklı Belediyesinde iş yerlerin ruhsatını Zabıta Müdürlüğümüz hazırlar. Ruhsat işlemleri yapılırken Zabıta Müdürlüğümüz bağımsız değil. Diğer birimlerle beraber ruhsat işlemlerini yürütür. Bu birimler, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Mali İşler Müdürlüğüdür. Dolayısıyla ruhsat işlemlerini Zabıta Müdürlüğümüz tek başına yapmaz.” dedi.

ÇEŞİTLİ KONULARDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU

Kaanoğlu bu açıklamanın ardından ‘İş yeri nedir?’, ‘İş yeri ruhsatı nedir?’, ‘İş yerleriyle ilgili temel mevzuat’, ‘İş yeri türleri’, ‘Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri’, ‘Umuma açık yer açma’, ‘Mesafe ölçümü,’, ‘Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin mesul müdürü’, ‘Canlı müzik yayını’, ‘İşletmecinin değişmesi ve iş yerinin nakli’, ‘Ruhsatların imzalanması’, ‘Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsat iptalleri’, ‘İçkili yer bölgesinin tespiti’, ‘İçkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yerler’, ‘Açılış ve kapanış saatleri’, ‘Birden fazla faaliyet konusu bulunan iş yerleri’, ‘Sıhhi iş yerleri’, ‘Müracaatı kabul edilen iş yerlerinin yerinde kontrol edilmesi’, ‘İş yeri açma ve çalışma ruhsatının kesinleşmesi’, ‘İş yeri ruhsatı sağlık ve sıhhi denetimleri için olması gerekenler’, ‘İmar barışı’, ‘Yapı kayıt belgesi’, ‘İmar barışına başvuru şartları’, ‘İmar barışının avantajları’, ‘İmar barışında belge bedelinin hesaplanması’, ‘İş yeri için yapı kayıt belgesi’ ve ‘Yapı kayıt belgesi aldıktan sonraki süreç’ başlıkları altında bilgilendirmede bulundu.

MESLEK ODASI AÇMAK İÇİN SAYI YETERSİZ

Sunumların tamamlanmasının ardından kürsüye davet edilen Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, “Öncelikle Belediye Başkanımız İrfan Mandalı’ya bu güzel etkinliği tertip edip esnaflarımızla bir araya gelmemizi sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Avukat arkadaşımızın da açıkladığı üzere, Kapaklı’da Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulmasını yasalar engelliyor. Yasadaki yeni düzenlemeyle Türkiye’de artık Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulamıyor. Berberler Odası, Kuaförler Odası, Bakkallar Odası gibi meslek odaları açılabiliyor. Ancak bu odaları açmak için de 501 üyeye ihtiyaç duyuluyor. Örneğin Çerkezköy ve Kapaklı’daki berberleri toplasak 501 yapmıyor. Herhangi bir meslekte de bu sayıyı yakalayamıyoruz.” dedi.

BOZDAĞ’DAN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR

Belediye Başkanımız İrfan Mandalı’ya ayrıca teşekkürlerini ileten Bozdağ, “Kapaklı’ya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kurulmasında İrfan Başkanımızın yüzde yüz emeği var. Bu yüzden kendisine çok teşekkür ediyorum. Sizlere de şu sözü vermek istiyorum. İşletmesi burada olup Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olan vatandaşlarımız kayıtlarını buraya aldırırlarsa, Kapaklı’ya Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odasının bir şubesini açacağım. İşlemleriniz için artık Çerkezköy’e gelmenize gerek kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

ESNAFIMIZ 4 AYDIR EKONOMİK BUHRAN YAŞIYOR

Son olarak kürsüye gelen Belediye Başkanımız İrfan Mandalı, davetimize icabet ettikleri için katılımcılara teşekkürlerini ileterek, “Bugün aramızda çeşitli kuruluşlardan esnaf arkadaşlarımız var. Kendim de esnaflıktan geldiğim için esnafın derdinden en iyi anlayanlardan biri olduğumu özellikle vurgulamak istiyorum. Buradaki dostlarımız son 4 aydır ekonomik anlamda bir buhran yaşıyor. İnşallah bir an önce bu buhranı atlatarak refah seviyesine yükselebiliriz. Bugün Türkiye’de yaşayan 82 milyona ağır bir yük bindiğini görüyoruz.” diye konuştu.

KAPAKLI VE ERGENE’DE BU SORUN YAŞANDI

Kapaklı’da Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulma sürecinin hukuki prosedürlere takıldığını belirten Belediye Başkanımız İrfan Mandalı, “Sabah değerli vaktinizi almamızın sebebi; ilçemizde faaliyet gösteren esnaf arkadaşlarımızın hatırını sormak ve teknik konular hakkında bilgilendirmede bulunmaktır. Avukat ve Zabıta Müdürü arkadaşlarımız sizleri yasal prosedürler hakkında bilgilendirdi. Benim Kapaklı Belediye Başkanı olarak en çok üzüldüğüm konulardan birisi; Büyükşehir yasasından sonra Kapaklı’nın ilçe olması fakat Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi odalarımızın kurulmaması. Türkiye’de 81 vilayet var, 30 tanesi büyükşehir oldu. Bugün Tekirdağ'ın içerisinde Süleymanpaşa isimli yeni bir ilçe kuruldu fakat oranın Esnaf ve Sanatkarlar Odası var, Kefalet Odası var, diğer odaları var. Ona yasal bir süreç engel sayılmadı fakat Kapaklı ve Ergene ilçelerinde bu sorunu yaşadık.” dedi.

BU YASA DÜZELTİLMELİ

Çerkezköy’deki tüm odaların bugün Kapaklı’da da olması gerektiğine dikkat çeken Belediye Başkanımız İrfan Mandalı, “600 milletvekilimizin bir araya gelerek bu yasayı düzeltmesi gerekiyor. Fakat tüm taleplerimiz sonuçsuz kaldı. Erol Buz kardeşimize de bu mücadelelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kendisi de birçok kez Ankara’ya giderek bu odaların kurulması için mücadele verdi. Şuanda yasalarla ilgili önümüzde bir engel var. İnşallah önümüzdeki aylarda Bakanlar Kurulu yeni bir karar alarak Kapaklı'mıza Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Şoförler Odası gibi odalar kurmamıza imkan tanınır.” dedi.

BİZ YASAL OLARAK HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Şuanda hizmet veren birçok odanın, Kapaklı’nın çok sayıda üyesini barındırdığını kaydeden Başkanımız İrfan Mandalı, “Örneğin Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasına ismini Çerkezköy - Kapaklı Ticaret ve Sanayi Odası yapması konusunda girişimlerde bulunduk. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinin ismine de Kapaklı eklenmesi için çabaladık. Çünkü ÇOSB’nin üçte ikisi Kapaklı sınırlarında. Orada bizim de üyelerimiz var, isim olarak değiştirmeliyiz. Biz yasal olarak hakkımızı istiyoruz. Yerel yönetim olarak elimizden geldiği kadar bu işin üzerine gitmeye çalışıyoruz. İnşallah bunu başaracağız.” ifadelerini kullandı.

SORU – CEVAP BÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ

Belediye Başkanımız İrfan Mandalı’nın konuşmalarının ardından, kahvaltıya katılan esnaflar kafalarına takılan sorulara yetkili ağızlardan cevap aldı.

Son Düzenleme Tarihi: 05 Nisan 2019 | 14:37:46
Haberi Paylaş
°
22 Mayıs Çarşamba
Nöbetçi Eczaneler